Atrakcje

Turystyczny Trójkąt Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy, to wyjątkowo atrakcyjne miejsce. Położony na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, wzdłuż malowniczego przełomu Wisły zachwyca najgęstszą w Europie siecią wąwozów lessowych, pięknem krajobrazu, bogactwem architektury.


Źródła podają, że wiek XII jest początkiem rozkwitu miejscowości regionu. Przez stulecia zmieniały się ich losy, zmieniali mieszkańcy tych ziem, pozostawiając po sobie materialne ślady, z których wiele możemy jeszcze dzisiaj podziwiać. Szczególnie zabytki architektury świadczą o wielowiekowej kulturze, gustach i zamożności ich właścicieli. Stają się niemymi świadkami przeszłości. Ale i obecne budowle tworzą niepowtarzalną atmosferę miasteczek, służą mieszkańcom i przybyszom, cieszą oczy zwiedzających.


Zachwycą nas wyjątkowe w swej urodzie drewniane budowle, jednocześnie tak kruche i wrażliwe na upływ czasu. Wiele z nich kończy już swój żywot, inne pozostają w pamięci pasjonatów, nowsze mogą jeszcze cieszyć przybywających tu turystów.
Rozsiane po okolicy, nie zawsz jesteśmy w stanie wszystkie zobaczyć. Dlatego pragniemy Państwu przedstawić kolekcję 50 miniatur architektury drewnianej Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Puław i pobliskich miejscowości, by pokazać jakby w pigułce to, co najpiękniejsze, zachęcić do zwiedzenia, zainspirować bogactwem form. Wykonane w skali 1 : 25, są próbą wiernego oddania szczegółów budowli, ich stylu i charakteru, próbą ocalenia od zapomnienia. Technologia drewniana przydaje budynkom klimatu i szczególnego ciepła. Przy każdej z miniatur zamieszczony jest krótki opis historii budowli.


Znajdziecie Państwo tutaj obiekty kultury żydowskiej, przykłady architektury Witkiewiczowskiej, budownictwo w stylu szwajcarskim, a także sielskie stodoły i chałupy Męćmierza. Zachwycą swym kunsztem znane wille Nałęczowa, charakterystyczne budowle Kazimierza Dolnego, nieistniejąca już Brama Puławska , młyny rzeki Bystrej, wiatraki, chaty i kościoły. Wszystkie one tworzą niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju kolekcję architektury drewnianej Trójkąta Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy.
Zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego Parku, jedynego w Polsce w prezentowanej tematyce i unikatowego w technologii drewnianej.

© Park Miniatur, 2013 - 2020
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej